Lato dla miłośników koni to wymarzony czas na spędzanie go na świeżym powietrzu ze swoimi pupilami. Letnie miesiące to również okres, w którym konie stają się celem dla dokuczliwych owadów. Jak naturalnie chronić zwierzęta? Pomyśl o olejkach eterycznych.
Wprowadzenie
Muchy, komary, meszki i inne insekty potrafią skutecznie uprzykrzyć życie pasącym się czworonogom, powodując dyskomfort i podrażnienia skóry, a nawet groźne schorzenia, gorączkę i alergie. Coraz więcej właścicieli koni decyduje się na naturalne metody ochrony, unikając chemicznych repelentów, które mogą być drażniące, zwłaszcza dla koni o wrażliwej skórze oraz młodych źrebiąt.
Moc olejów i olejków roślinnych – naturalne odstraszacze
Ukąszenia owadów bywają nie tylko bolesne, ale prowadzą także do bolesnych schorzeń, podrażnień i dyskomfortu.
Zwierzęta stają się przez to niespokojne, czasami także niechętne do współpracy. Czasami ukąszenia owadów mogą wywołać owrzodzenia i inne, poważne dolegliwości. Jednym z często występujących schorzeń jest IBH (insect bite hypersensitivity) – czyli nadwrażliwość na ukąszenia insektów, która skutkuje m. in. łysieniem plackowatym. Istnieją badania, które wskazują także na powiązanie nadwrażliwości na ugryzienia owadów z nadreaktywnością dróg oddechowych[1].
Na rynku jest mnóstwo chemicznych repelentów. Jednak coraz więcej świadomych hodowców sięga po naturalne olejki i substancje, wspomagające ochronę przed insektami i nie wywołujące podrażnień u zwierząt z delikatną i wrażliwą skórą. Do takich substancji należą niektóre olejki eteryczne i oleje roślinne, a także preparaty na bazie konopi, które intensywnie wspierają regenerację skóry po atakach owadów.
Najskuteczniejsze olejki eteryczne do odstraszania owadów
Istnieje co najmniej kilka olejków eterycznych, które mają silne właściwości odstraszania owadów. Należą do nich:
- citronella
- olejek goździkowy
- lawenda
- tymianek
- mięta pieprzowa
- rozmaryn
- geraniol
- drzewo herbaciane
- eukaliptus
Dobrze sprawdza się również olejek bazyliowy, a najlepsze efekty daje mieszanka różnych olejków – tak naprawdę musimy przetestować, aby zobaczyć, co i na jak długo działa. Dobrze sprawdzają się preparat oparty na połączeniu citronelli, lawendy i olejku herbacianego. Warto też pamiętać, że wiele olejków działa w szerokim spectrum, np. lawenda jednocześnie odstrasza owady i uspokaja zwierzęta[2], dzięki wysokiej zawartości linalolu – terpenu, który ma właściwości wyciszające i odprężające.
Jak stosować naturalne odstraszacze?
Olejki eteryczne można zastosować na różne sposoby, jednak zawsze powinny być umieszczone w odpowiednim nośniku: alkoholu, żelu lub oleju. Można je wówczas rozpylać w formie sprayu lub wmasować w skórę zwierzęcia. Wielu właścicieli zwierząt próbuje samodzielnie tworzyć takie preparaty, wówczas substancją bazową może być np. ocet jabłkowy[3].
W badaniach weterynaryjnych potwierdzono, że spraye z wykorzystaniem odpowiednio dobranych olejków eterycznych zmniejszają u zwierząt objawy kliniczne, związane z ukąszeniami owadów, przede wszystkim świąd. A to właśnie on najbardziej dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom na pastwisku czy w stajni.
Jak naturalnie łagodzić ukąszenia po owadach?
Nawet najlepsze repelenty nie gwarantują 100% skuteczności. Ale możemy pomóc naszym pupilom złagodzić przykre dolegliwości, stosując naturalne substancje roślinne i oleje.
Należą do nich:
- aloes: ma naturalne działanie łagodzące i chłodzące
- olej kokosowy: nawilża skórę i łagodzi podrażnienia – hodowcy polecają smarowanie tym olejem wrażliwych części podbrzusza także w celu zapobiegania ukąszeniom (odstraszająco działa tu kwas laurynowy)
- olej konopny: nawilża, regeneruje, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie.
Polecamy zwłaszcza preparaty z wyciągiem z konopi, ponieważ są one w pełni bezpieczne nawet dla młodych koni i źrebiąt. Bogactwo fitoskładników, terpenów i kannabinoidów sprawia, że delikatna skóra koni jest wyjątkowo chroniona.
Podsumowanie
Podczas letnich miesięcy ochrona koni przed owadami to priorytet każdego właściciela. Wybór naturalnych repelentów to nie tylko krok w stronę bardziej ekologicznych i bezpiecznych rozwiązań, ale również sposób na naturalne wsparcie i ochronę naszych czworonożnych przyjaciół przed dokuczliwymi insektami.
O czym warto pamiętać?
- olejki eteryczne, takie jak citronella, olejek z eukaliptusa, lawendy czy mięty pieprzowej, mogą znacznie zredukować ryzyko ugryzień, a jednocześnie dbać o zdrowie skóry koni
- dla zwierząt o wrażliwej skórze oraz młodych źrebiąt, delikatne i naturalne składniki pomagają uniknąć podrażnień
- po ukąszeniach warto sięgać po naturalne produkty łagodzące, takie jak aloes, olej kokosowy czy olej konopny, który dodatkowo wspiera regenerację skóry dzięki swoim właściwościom
- koń się poci, a wraz z nim olejki eteryczne parują, dlatego ważne jest systematyczne powtarzanie ich aplikacji (nawet co 2 godziny)
- testuj, mieszaj, szukaj tego, co najlepiej posłuży Twojemu pupilowi
Korzystając z naturalnych rozwiązań, możemy zadbać o konie w sposób bezpieczny, efektywny i zgodny z naturą. Olejki eteryczne to dary natury, które konie doskonale znają. Przecież od wieków spotykają je na łąkach i pastwiskach w roślinach, które zjadają.
A więcej o olejkach eterycznych i o tym, jak wielowymiarowo oddziałują na zwierzęta przeczytasz także w naszym wpisie: Aromaterapia koni – jak wykorzystać naturalną moc olejków eterycznych?
[1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jvim.14817
[2] https://zlotykon.pl/REPELENTY-NA-KONSKICH-KRWIOPIJCOW-blog-pol-1597219466.html