420 to liczba, która pojawia się często wśród zwolenników konopi, a zwłaszcza 20 kwietnia (4/20). Dzisiaj konsumenci marihuany na całym świecie świętują i celebrują dzień marihuany. Dlaczego ta data, dlaczego ta liczba?
Medyczna marihuana jest nadal tematem tabu budzącym sporo kontrowersji. Jak zwykle wątpliwości są wynikiem braku wiedzy. Należy zauważyć, że lecznicze właściwości marihuany zostały potwierdzone w wielu badaniach naukowych, a lista chorób leczonych medyczną marihuaną jest bardzo długa.
Medyczna marihuana czym jest?
W jej składzie znajdują się dwie najważniejsze substancje, a więc THC i CBD. Od ich proporcji zależy działanie tego zioła na nasze zdrowie lub samopoczucie. Medyczna marihuana jest produkowana z konopi siewnych, które zawierają duże ilości CBD, które ma szeroki zakres właściwości prozdrowotnych i nie ma działania psychotycznego, a podwyższona ilość THC sprawia, że marihuana będzie wprowadzać nasz organizm w stan euforii i odurzenia,
Jakie choroby można leczyć medyczną marihuaną?
Od tysięcy lat nasi przodkowie korzystali z leczniczych właściwości marihuany, która miała nieocenione właściwości. Między innymi wpływała na bezsenność, ból, czy problemy żołądkowo-jelitowymi.
Dzięki badaniom medycznym medyczną marihuanę dzisiaj zaleca się w przypadku:
- przewlekłego bólu o różnych pochodzeniu;
- miastenii
- padaczki
- ADHD – problemy z koncentracją uwagi;
- choroby Alzheimera
- stwardnienia rozsianego
- choroby Parkinsona
- astmy
- chorób zapalnych jelit
- boreliozy
- depresji, lęków
- nowotworów
- spastyczności mięśni
- zapalenia mięśni i stawów
- zespołu jelita wrażliwego
- zespołu stresu pourazowego
- i wielu innych
Czy medyczna marihuana wywołuje skutki uboczne?
Podobnie jak z innymi leczniczymi substancjami w trakcie leczenia marihuaną medyczną mogą wystąpić skutki uboczne. Mogą pojawić się omamy, uczucia euforii, zmiany nastroju, czy utrata kontroli nad swoim ciałem. Najczęściej pojawiają się one jednak u osób, których organizm jest nadwrażliwy.
W czasie leczenia mogą się również pojawić zawroty głowy, suchość w ustach, nudności, czy szybsza praca serca. Jak uniknąć? Po prostu stosować się do zasad i korzystać z marihuany racjonalnie.
420 co to jest?
Powstało wiele mitów dotyczących tej liczby, jednak zgodnie z prawdziwą historią termin 420 ma swoje źródło w amerykańskim liceum, gdzie grupa nastolatków umawiała się po zajęciach o 4:20 na palenie marihuany. To tak zwana grupa z Waldo, których członkowie żyją do dziś i dzielą się historią.
Od tego czasu termin 420 zaczął się rozprzestrzeniać w lokalnej społeczności, a następnie po całych Stanach Zjednoczonych, aż rozpowszechnił się na cały świat. Z biegiem lat liczba 420 stała się niezaprzeczalnym fenomenem kultury konopnej.
Liczba 420 pojawia się w kultowym już filmie Pulp Fiction w którym większość zegarów jest ustawionych na 4:20.
Czy prawdą jest, że 420 to liczba związków chemicznych zawartych w konopiach indyjskich?
To jeden z popularniejszych mitów. Informacja jest nieprawdziwa z dwóch względów: po pierwsze, ilość odkrytych, zbadanych i nazwanych związków szacowana jest na ok. 350; po drugie, sam prof. Raphael Mechoulam, czołowy badacz konopi, a także “ojciec THC” odpowiedzialny za jego odkrycie i zsyntetyzowanie, jako anegdotę lubi opowiadać, że konopie są rośliną tak obfitą w substancje, że wraz ze studentami wymyślił sobie grę w to, kto w danym dniu odkryje ich więcej. Ponoć najlepsi potrafią odkryć ich ponad sto dziennie. Są to jednak związki występujące w tak nieznacznej ilości, że ich znaczenie jest marginalne, dlatego nie nazywa się ani nie bada tych związków.
Dzisiaj 420 nabrało znaczenia nie tylko rekreacyjnego. Pomimo, że
420 to symbol palaczy marihuany na całym świecie, Światowy Dzień Konopi, który obchodzimy właśnie dzisiaj – 20 kwietnia, jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na inne niż rekreacyjne zastosowanie konopi.
Na znaczenie medyczne i profilaktyczne i warto dzisiaj podkreślać prozdrowotny aspekt tej rośliny.
You must be logged in to post a comment.