CBG to inaczej kannabigerol, kolejny z ponad 120 kannabinoidów dotychczas zidentyfikowanych w roślinie konopii.
Nie posiada właściwości psychoaktywnych i obecnie trwają badania nad jego potencjałem w zastosowaniach terapeutycznych.
Jest to bardzo interesująca cząsteczka, ponieważ jest prekursorem najbardziej popularnych THC i CBD. Powstaje ona jako jedna z pierwszych cząsteczek pod postacią CBGA i występuje w najwyższych stężeniach podczas rozwoju roślin konopii. Własne enzymy rośliny, z biegiem czasu oddziaływują na CBGA i rozkładają je na THCA, CBDA i CBCA. Jeżeli natomiast wytrącimy kwas z CBGA (poprzez wspominaną już wcześniej ekspozycję na światło / ciepło / parę), to otrzymamy właśnie CBG.
Większość odmian konopii zawiera bardzo niskie stężenie CBG – poniżej 1%. Nie oznacza to wcale, że ten kannabinoid nie jest wartościowy, wręcz przeciwnie. Jest on w stanie zwiększyć poziom dopaminy, co poprawia sen, nastrój i apetyt. Hamuje również neurotransmisję GABA w mózgu co zmniejsza ogólne napięcie i napięcie mięśni. Hamuje receptory serotoniny i tym samym zmniejsza objawy lęku i depresji. Oprócz tego, CBG jest aktualnie rozpoznawane jako szczególnie skuteczne w przypadku następujących schorzeń :
· Rak – według ostatnich badań może być stosowany jako środek przeciwnowotworowy ponieważ ma potencjał blokowania receptorów odpowiedzialnych za przyrost komórek rakowych. Naukowcy donoszą o zahamowaniu wzrostu komórek raka jelita grubego u myszy, którym podawano CBG, jest to zatem nowa alternatywa w leczeniu pacjentów z rakiem. Posiada również skuteczność jako czynnik cytotoksyczny działający na raka nabłonkowego oraz raka sutka u człowieka.
· Jaskra – CBG okazał się niesamowicie skuteczny w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego związanego z jaskrą. Naukowcy wyjaśniają to zjawisko faktem, iż receptory endokannabinoidowe są silnie skoncentrowane w strukturach oka.
· MRSA – badania przeprowadzane z Europie ujawniły właściwości antybiotykowe CBG w momencie, kiedy był on stosowany miejscowo u pacjentów cierpiących zarażonych MRSA. (MRSA to szczep gronkowca złocistego, który jest odporny na metycylinę, czyli prawie wszystkie antybiotyki)
Oprócz powyższych chorób CBG wykazuje potencjał jako środek przeciwzapalny przy nieswoistym zapaleniu jelit, spowalnia degenerację komórek nerwowych, pobudza apetyt oraz poprawia i reguluje funkcjonowanie pęcherza.
You must be logged in to post a comment.